Svetlé zajtrajšky s "deckami" zo Zázrivej

05. február 2017
674
71
0
Veronika
Svetlé zajtrajšky s "deckami" zo Zázrivej

Náš tip:

Viac informácií, videá a fotografie nájdete na Facebookovej stránke Zázrivského aktívneho spolku, ako aj na webe www.zazrivskyaktivnyspolok.sk.

Napriek znepokojujúcim trendom u mladých ľudí, ktorých okrem seba samých nič nezaujíma, sa nájdu na Slovensku svetlé výnimky.
Tie nám dávajú nádej, že to s nami nemusí dopadnúť tak zle.

Hovoria si Zázrivský aktívny spolok (ZAS) a že sú aktívni až-až, dokazujú od samého začiatku.

Mladí ľudia zo Zázrivej, ktorým nie je jedno ako to v Zázrivej a okolí vyzerá, či sa tam niečo deje a čo sa dá vylepšiť, dokázali za krátky čas neuveriteľné veci.

Lezecké centrum pod Rozstucom

Začali aktivitami, ktoré boli zamerané na životné prostredie a čistili obec i okolitú prírodu od odpadkov po neporiadnych turistoch. Neskôr vznikol nápad vybudovať v Zázrivej lezeckú stenu - alebo ako ju nežne volajú "stienku".

Pred rokom by to nikto z nich nepredpovedal ani v najdivokejšom sne, no dnes už stienka stojí. Za neuveriteľne krátky čas sa partii mladých ľudí, s pomocou zanietených a dušou večne mladých dospelákov podarilo vybudovať parádne Lezecké centrum pod Rozsutcom. Miesto pre vybudovanie centra našli vedľa starej Materskej školy a financie od darcov - spočiatku tých menších, ktorí s dôverou v projekt posielali skromné vreckové, no neskôr sa podarilo presvedčiť aj predstaviteľov obce a firemných sponzorov.

"Decká" chodili na stavbu cez víkendy, po škole, trávili tam všetok voľný čas. Kopali, murovali, stavali, montovali, čistili a upratovali... Dobrovoľníci si na stienke podávali ruky a pozitívna energia, ktorú projekt šíri na všetky strany, sa nedala prehliadnuť. Toľko poctivej práce, odhodlania, odvahy a statočnosti koľko predviedli oni - a spočiatku s neistým výsledkom - sa v našich končinách tak často nevidí.

Lezecké centrum pod Rozsutcom bude na jar otvorené pre verejnosť.

Lezecká stena pod Rozsutcom from Pavol Lastic on Vimeo.

Zázrivská inverzia

Vybudovenie Lezeckého centra finišuje a na obzore je ďalší skvelý projekt.

Trojdňová akcia pre všetkých ľudí mladých duchom, zameraná na lezecké, outdoorové aktivity a podobne uletené veci ... Pozor! Ekotopfilm po prvýkrát v histórii vonku...

Filmy, lezenie, muzika, joga, súťaže pre všetkých, cezpoľný beh, dobré jedlo, milí ľudia, bubníky, burza turistických vecí, psíky a canisterapia, handmade výrobky, zaujímaví hostia, stôl hojnosti, premietania filmov a prezentácie z našich ciest, opekačka, stanovanie i spanie pod širákom, slackline, lukostrelci, krásna zázrivská príroda, Bibiana, Becko a mnoho ďaľších prekvapení...

Zazrivska inverzia

Kedykoľvek navštívim Zázrivú, mám pocit, že dokážem čokoľvek. Pretože oni to dokázali tiež. Hľadať spôsoby ako niečo vytvoriť, nie dôvody prečo sa to nedá, nie je ľahké. Chce to urobiť poriadny krok zo svojej komfortnej zóny a nevzdať to pri prvom, druhom, ani dvadsiatom probléme, ktorý sa po ceste k cieľu vyskytne.

Držme ZASu všetky palce, ktoré máme... a môžeme urobiť ešte čosi. Pomôcť im svojou troškou do kasičky, aby mohli realizovať ešte veľa skvelých projektov.

Zázrivský aktívny spolok - číslo účtu

SK66 0200 0000 0036 3939 0453

Komentáre k článku

Komentovať môžu prihlásení používatelia.
Prihláste sa a vložte svoj komentár.

Buďte prvý, kto komentuje tento článok.